بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت
 

پرسش و پاسخ ها

پاستیل چیست؟
بر اساس تعریف استاندارد 2682 پاستیل فرآورده ای است که از مخلوط کردن ژلاتین، شکر، مواد قندی مانند گلوکز و رنگ های مجاز خوراکی و یا عصاره طبیعی میوه ها ، اسیدهای مجاز خوراکی(مانند اسید سیتریک یا همان اسید موجود در لیمو ترش)، پس از فرم دادن به اشکال مختلف ، در براق کننده های مجاز خوراکی(مخلوطی از روغن های گیاهی مانند نارگیل) غلطانده و تهیه می شود.
تاریخچه پیدایش پاستیل به چه صورت می باشد؟
پاستیل در دهه 1920 کاملا اتفاقی توسط یک کارگرساده اختراع شد! ماجرا ازاین قرار بودکه هانسریگل، کارگرساده یک کارخانه آبنبات‌سازی والبته صاحب تجربه‌های زیاد درزمینه شیرینی‌پزی و قنادی برای کسب درآمد بیشتر در آشپزخانه کوچکش هم آبنبات‌های خانگی درست می‌کردکه بسیارخوشمزه و پرطرفدار بود و به همین دليل بعد ازمدتی نام «هاریبو»را برای آبنبات‌هایش انتخاب می‌کندکه خیلی زود برسر زبان‌ها می‌افتد. او همیشه برای بالا بردن میزان فروش محصولاتش سعی می‌کرد ایده‌های خلاقانه‌ای را عمل یکند و به همین دليل یک‌بارتصمیم گرفت ازطعم میوه که آنروزها پرطرفدار بود ،همچنین مقداری ژلاتین برای قوام بیشترآبنبات‌ها استفاده کند. البته او قصد داشت درشکل و ظاهر آبنبات‌ها هم که آنزمان هم گرد و ساده بودند ، تنوعی ایجاد کند و به همین دليل آنهارا در قالب‌های خرسی شکل که کمی قدبلندتر و لاغرتر از خرس‌های امروزی هاریبو بودند ، ریخت. این آبنبات‌ها برخلاف ظاهر سفت و محکمی که داشتند،کش می‌آمدند وخیلی زوددرمیان بچه‌ها وحتی بزرگ‌ترها محبوب شدند و به این ترتیب ثروت فراوانی را برای هانس به ارمغان آوردند
پودر ژله چیست؟
براساس تعریف استاندارد 2682 پودر ژله فرآورده ای است که ازمخلوط کردن ژلاتین ، شکر ، رنگهای مجازخوراکی و یا پودر عصاره طبیعی میوه ها ، اسیدهای مجاز خوراکی (ماننداسیدسیتریک یا همان اسید موجود در لیموترش)تهیه میشود. بطور کلی ژله یا لرزانک، آب میوه پخته شده در شکر حاوی ژلاتین که در هوای سرد منعقد می‌شود و در حال حاضر بیشتر به صورت پودر ژله تولید می شود. پودرژله به دلیل نگهداری آسان در فضاهایی مانند کابینت آشپزخانه ، شلف فروشگاه ها و حتی در دمای معمولی انبارها و همچنین آماده سازی اولیه و آسان آن که فقط با دولیوان آب گرم و سرد می باشد جهت پذیرایی در مهمانی ها و مراسم طرفدارهای بیشتری دارد
تاریخچه پودر دسر و ژله به چه صورت می باشد؟
اولین دسر ها آبنبات هایی بودند که از خرمای خشک و موم کندوی زنبور عسل ساخته شده بودند. قرون وسطی، زمانی که شکر برای اولین بار به صورت کلی تولید شد، مردم از طعم شیرینی ها لذت می بردند و شیرینی خوراک جدیدی به حساب می آمد. اما چون شکر بسیار گران بود فقط افراد ثروتمند از شیرینی ها و دسر ها بهره مند بودند ریشه ی اولین دسر ها ی محبوب، مانند بستنی های منجمد شده، به قرون وسطی بر می گردد زمانی که خانواده ی سلطنتی درخواست یخ تازه ی طعم دار شده با عسل یا شربت میوه را کردند.
چگونه می توانیم ژله را مغذی تر کنیم؟
پودرهای ژله در فرمولاسیون خود به میزان کافی شکر دارند و نیازی به افزودن این کربوهیدرات ساده و مضر به آنها وجود ندارد. جهت بالا بردن ارزش تغذیه ای ژله ها، می توانید انواع میوه های دلخواه را قبل از بستن آنها اضافه کنید.فقط باید دقت داشت که کیوی، آناناس، انجیر و انبه به دلیل وجود آنزیم های پپتیداز باعث می شوند ژله بسته نشود. همچنین می توان به جای یک لیوان آب سرد، یک لیوان بستنی وانیلی به پودر ژله ای که در آب گرم حل شده است اضافه شود و به این ترتیب، می توانید کالری و ارزش تغذیه ای ژله را تاحد زیادی بالا ببرید.ضمن اینکه می توان از پودر ژله هایی استفاده شود که با ویتامین C غنی سازی شده است. در هر حال پودر ژله های حاوی ژلاتین، نسبت به خیلی از دسرهای چرب و شیرین دیگر مانند انواع کیک و شیرینی در مراسم و مهمانی ها ارجحیت دارد.
آیا پاستیل و ژله مضر می باشند؟
در قالب مقایسه با سایر تنقلات ، پاستیل وژله برخلاف انواع شیرینی جات فاقد هرگونه گلوتن می باشد از این رو مناسب برای بیماران مبتلا به سلیاک می باشد. بیماری سلیاک ، نوعی بیماری گوارشی است که به پرزهای روده کوچک آسیب می‌رساند و سبب اختلال درجذب مواد مغذی می‌شود. افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند پروتئینی به نام گلوتن را که در گندم ، جو ، چا ودارو احتمالاً جو دوسر وجوددارد ، نمی‌توانند تحمل کنند. زمانی که بیماران مبتلا به سلیاک ، غذاهای حاوی گلوتن مصرف می‌کنند ، سیستم ایمنی بدن آن‌ها پاسخی را به صورت تخریب روده کوچک صادر می‌کند. این تخریب به خصوص در پرزهای انگشتانه‌ای روده که موادمغذی داخل آنها جذب می‌شوند ، ایجادمی‌شود. به دنبال آسیب پرزهای روده ‌ای فرد بدون توجه به مقدار غذایی که می‌خورد ، مبتلا به سوءتغذیه می‌شود. به دلیل اینکه سیستم ایمنی خود فرد سبب تخریب و آسیب پرزهای روده کوچک می‌شود ، این بیماری ،به عنوان یک بیماری خود ایمنی نامیده می‌شود و از طرف دیگر به علت اینکه مواد مغذی جذب نمی‌شوند ، می‌تواند به عنوان یک بیماری سوءجذبی مورد نظر قرار گیرد. درمقایسه پاستیل و ژله ، شکلات ها دارای مقدار قابل توجهی کافئین می باشند. کافئین علاوه بر اینکه ماده های محرک است و تاثیرآن تا بیست ساعت دربدن باقی می ماند می تواند منجر به بی خوابی و افزایش استرس در افراد مضطرب گردد و همچنین باعث تحریک بر افزایش پدیده اسیدمعده و رفلکس مری شود. شکلات یکی از موادی است که نسبتآ رژینینبهلیزین در آن زیاد است و همین مساله می تواند باعث بروز پدیده تبخال و کهیر در افراد مستعد شود . از سوی دیگر شکلات ها حاوی مقادیر زیادی اگزالات می باشدکه به همین علت مصرف شکلات به کسانیکه کلیه های سنگزا دارند توصیه نمیشود. همچنین میتوان به سالم بودن پاستیل و ژله نسبت به تنقلاتی مانند چیپس و پفک اشاره داشت که وجود نمک زیاد در این محصولات به منظور خوشمزه شدن اضافه می شود ، سبب آسيب به كليه‌ها ، تغيير ذائقه افراد به شورخواري ، تجمع آب در بدن و در نتيجه تورم بافت‌ها و افزايش فشارخون مي‌شود. استفاده از روغن با ترانس بالا در تهيه چيپس و پفک و گرما ديدن شديد محصول طي فرآيند سرخ شدن منجر به ايجاد راديكال‌هاي آزاد پر اكسيد مي‌شود. منجر به افزايش وزن ، چربي خون و درنهايت بيماري‌هاي قلبي عروقي میشود. با اینحال باتوجه به وجود قند در محصولی مانند پاستیل وژله ، به همه دوستداران این محصول توصیه می شود که این محصول جایگزین مناسبی برای وعده های غذایی نمی باشد ومی بایست در میزان مصرف آن دقت و حد اعتدال را رعايت كنند.
ژلاتین که جزء اصلی فرآورده های ژله ای می باشد،چیست؟
ژلاتین یک ماده پروتئینی کلوئیدی و قدیمی ترین ماکرومولکولی است که ازهیدرولیزکلاژن موجود درپوست، استخوان و بافت پیوندی حیوانات ازجمله دام، طیوروآبزیان بدست می آید. کلاژن، بخش اصلی بافت پیوندی است که قسمت اعظم پروتئین های پوست، رگ ها، بافت های پیوندی و پروتئین های استخوان و غضروف را تشکیل می دهد. این مواد درآبجوش و بخارآب گرم، حل شده و تولید ژلاتین می نمایند. ژلاتین یکی از پرمصرف ترین مواد پروتئینی کلوئیدی درصنایع غذایی، دارویی، پزشکی و نظامی است که درچهاردرجه متفاوت خوراکی، صنعتی، فوتوگرافی ودارویی تولید می شود. درصنایع غذایی درتهیه مارمالاد ها، ژله ها، شیرینیجات، بستنی ها و غیره به کارمیرود. که به آسانی دربدن جذب شده وبه هضم سایرموادغذایی ازطریق تشکیل امولسیون با چربی ها وپروتئین ها کمک می نماید. همچنین ژلاتین به عنوان یک عامل شفاف کننده درنوشیدنی ها وآبمیوه جات و نیزدرصنایع داروسازی برای تهیه کپسول های دارویی و قرصها به کار می رود. ژلاتین تولید شدهدرکشورهایمسلمان از استخوان گاو تهیه میگردد.بدین صورت که استخوان در آب جوشانده و بوسیله اسید ، محلولی را از آن استخراج می کنند که این فرآیندچندین روزطول میکشد . سپس بافرآوری این محلول و خشک کردن آن ژلاتین حاصل می شود . باید گفت که ژلاتین ماده ای است جامد ، ترد و شفاف بوده و طیف رنگی ن زرد کمرنگ می باشد ، بی مزه و بی بو است و دارای 84-90 درصدپروتئین ،1-2 درصد نمک های معدنی و 8-15 درصد آب بسته به منبع مورد استفاده آن میباشد . همچنین فاقد قند ،چربی و مواد افزودنی است . ژلاتین یک ماده غذایی است نه یک افزودنی غذایی و به دلیل داشتن بافت منحصر به فرد آن که می تواند در محلول آبی یک ژن کشسان برگشت پذیر تشکیل داده ، در دمای بدن ذوب شود و احساس دهانی خوبی را بوجود آورد در صنایع غذایی مصرف بالایی دارد ( مثل پاستیل و محصولات ژله ای)
تاریخچه پیدایش و مصرف ژلاتین چگونه است؟
تاریخچه ژلاتین را حداقل با فراعنه مصر می توان همزمان دانست، زیرا پیدا شدن تکه ای از ژلاتین در مقبره ملکه Ratschesput و کشف لوحه Rekhmara در شهر قدیمی Thebesشاهد بر این است که مصری ها از قرن ها پیش ژلاتین را می شناختند. گرچه ژلاتین از زمان های قدیم شناخته شده و به نام چسب استخوان معروف بود، ولی برای اولین بار در سال 1681 Papinآن را به کمک دیگ معروف خود که پیشتاز اتوکلاوهای امروزی بود، تهیه نمود. در سال 1814برای اولین بار از اسید جهت نرم کردن استخوان و خارج نمودن مواد معدنی آن استفاده گردید و در سال 1888اولین تولید صنعتی با این روش به وسیله دانشمندی از اهالی شهر لیون فرانسه به نام Coignet انجام گرفت و از آن زمان تاکنون صنعت تولید ژلاتین روز به روز گسترش یافته است. تبدیل ماده کلاژن محتوی بافت پیوندی (پوست و استخوان) به یک ماده تشکیل دهنده ژل و محلول که به عنوان ماده غذایی یا چسب مصرف می گردد، به ما قبل تاریخ بر می گردد. تهیه ژله های شفاف با استفاده از سفیده تخم مرغ برای تصفیه کردن، به عنوان هنر زن خانه دار و به مدت طولانی مورد توجه بود تا اینکه تولید صنعتی ژلاتین، آن را به صورت غیر ضروری درآورد. شگفت آور نیست که بسیاری از تحقیقات اخیر بر روی خصوصیات ژلاتین به وسیله متخصصان صنعت فتوگرافی است. مدت ها شناخته شده بود که ژلاتین حاصل از پوست و استخوان ماهی که در آزمایشگاه ساخته شده بود، قدرت ژله ای شدن مانند ژلاتین های حاصل از پوست و استخوان پستانداران را ندارد.در مقابل، کلاژن ماهیان غضروفی، ژلاتین با قدرت ژله ای شدن بهتری دارد.
تفاوت پودر و ورقه ژلاتین در چیست؟
هر دو از استخوان حیواناتی مانند گاو تهیه شده‌اند. پودر ژلاتین، ژلاتینی است که خشک شده و به دانه‌های ریز تبدیل شده و مزیت آن پراکندگی یکنواخت آن در ظرف است. ورقه‌های ژلاتین هم، ژلاتینی است کهروی ورقه خشک شدهاست. تنها تفاوتی که بین ورقه ‌ژلاتین و پودر آن می‌توان قائل شد این است که استفاده از ورقه‌ های ژلاتین محصول نهایی راروشن‌تر و شفاف‌تر می‌کند. از نظر خواص غذایی بین پودر ژلاتین و ورقه آن نمی‌توان تفاوتی قائل شد.
خواص ژلاتین که در فرآورده های ژله ای می باشد چیست؟
1-ژلاتین و استخوان ژلاتین به چسب استخوان معروف است. پوکی استخوان و التهاب مفاصل ( آرتوروز ) دوبیمار ی از شایع ترین بیماری ها ی استخوانی هستند که برای درمان این بیماری ها از داروها و هورمون های متنوعی مثل کورتون ها ، استروژن ، بیس فسفونات ها ، کلسی تونین ، فلوراید و مشتق های پارتورمون استفادهمیشود . همچنینبرایمدیرتاینبیماریهاازورزش،مکملکلسیم و ویتامین D نیز استفاده می شود ، ولی در هر دو بیماری در برخی موارد بدلیل عدم دسترسی به این درمان ها یا مسمومیت زایی پاسخ مناسبی نمی دهند در چند دهه اخیر مکمل های تغذیه ای مثل گلوکز آمین و کندروتین سولفات به عنوان عوامل از بین برنده علائم این بیماری ها به کاربرده شده اند که اثرات به خصوصی روی علت این بیماری گذاشته اند . مطالعات کلینیکی پیشنهاد کردند که کلاژن بدلیل داشتن مقادیر زیاد اسیدآمینه برای درمان این بیماری ها می تواند مفید باشد همچنین این مکمل اثر سمی نداشته و محدودیت مصرف ندارد . کلاژن به طور مستقیم اثرات ضد التهابی داشته و اثر مستقیم روی بافت مستقیم روی بافت مفاصل دارد در مطالعه ای دریافت ژلاتین را روی استخوان بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که ژلاتین می تواند تاثیرات متفاوتی روی چگالی استخوان و وزن بدن داشته باشد . این تاثیر بیشتر روی استخوان فمور ( استخوان ران ) دیده شده است . در مطالعات دیگر نشان داده شده که تزریق ژلاتین ،کلسیم موجود در گردش خون را بالا می برد که نشان می دهد که استخوان در حال ساخت است. همچنین در سوء تغذیه پروتئین که استخوان کاهش می یابد و موجب شکستگی می شود میزان مواد معدنی و چگالی استخوان فمور با دریافت ژلاتین بیشتر می شود . ژلاتین بر روی درمان بیماری های تحلیل برنده سیستم ماهیچه ای –اسکلتی نیز تاثیر مثبت دارد. 2-ژلاتین و درمان زخم ها زخم های مزمن مثل گانگرن ( زخم دیابتی ) عفونت ، زخم های درمان نشده و ... از عوارض بیماری دیابت می باشند که یکی از دلایل افزایش شیوع مرگ در افراد مبتلا به آن است و در سال های اخیر برای درمان این عارضه تحقیقات متنوعی انجام شده است ولی به دلیل بوجود آمدن واکنش های غیر قابل تحمل و مسمومیت زایی در افراد دیابتی ، درمان محدود شده است . ژلاتین یکی از موادی است که با داشتن سطوح ایمنی بالا و بدون داشتن عوارض برای درمان زخم های دیابتی پیشنهاد شده است . ژلاتین بدلیل دارا بودن اسید های آمینه و پپتیدهای بی نظیر ، همچنین با کاهش پاسخ های التهابی و تعدیل سیستم ایمنی در درمان زخم های دیابتی هم می تواند موثر باشد. همچنین ژلاتین یک ماده ضد خونریزی است که می تواند با برخورد به سلول خونی آسیب دیده مسیر های انعقادی را فعال کند 3-ژلاتین و ناخن و مو با افزایش سن ناخن ها و مو ها شکننده و ترک خورده می شود . ژلاتین با داشتن مقادیر زیاد اسید آمینه گلایسین که اسید آمینه مهم برای ساخت کراتین موجود در مو وناخن است ، به رشد و سلامت مو و ناخن کمک می کند 4-ژلاتین و دستگاه گوارش در مطالعات انجام شده ژلاتین به عنوان یک ماده پپتوژنیک ( پروتئینی که د رمعده هضم شده و به قطعات کوچک تری مثل پپتید تبدیل می شود ) جریان مایع معده را افزایش داده و در نتیجه هضم و جذب را بهبود می بخشد . ژلاتین غشاء داخلی دستگاه گوارش را پوشانده و در مقابل عوامل خطر زا و تحریک کننده از آن محافظت می کند . همچنین ادعا شده است که ژلاتین التهاب روده افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر را کاهش می دهد. 5-ژلاتین و کبد تحقیقات اخیر نشان داده اند که اسید آمینه گلایسین در کبد برای سم زدایی داروها و دفع هورمون ها و اسید های صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد . توانایی کبد برای انجام اعمال در صورت عدم دسترسی به گلایسین محدود می شود . پس ژلاتین با دارا بودن مقادیر زیادی گلایسین می تواند به کبد کمک کند. 6-دیگر اثرات ژلاتین در مطالعات آزمایشاهی حیوانات و انسان نشان داده شده است که ژلاتین ممکن است اسید آمینه های لازم برای ساخت کارتیلاژ( ماده سازنده پوست ) را تامین کرده و همچنین آن را ترمیم کند . ژلاتین به سرعت جذب شده و اسید آمینه لازم برای سوخت و ساز را فراهم می کند . ژلاتین اثرات دیگری نیز روی سلامتی دارد ،ولی در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری است.
چه چیزی محصولات ژل ژله را متمایز می کند؟
شرکت شهد طلائی مهر با بیش از یک دهه تجربه در تولید انواع فرآورده های ژله ای با برند ژل ژله و بمبی محصـولات خود را با استفاده از بهترین مـواد اولیه با کیفیت تولید داخل و همچنین مطرح ترین برندهای اروپایی و با نظارت متخصصان باتجـربه و با طعمی دلپـذیر ومنحصر به فرد در بسته بندی های استـاندارد وزیبـا زیرنظر دو سازمان وزارت بهداشت واستاندارد ارائه می دهد.
کدامیک از محصولات شما دارای گلوتن است؟
پاستیل و ژله برخلاف انواع شیرینی جات فاقد هرگونه گلوتن می باشد گلوتن در انواع فرآورده های حاوی آرد گندم می باشد، از این رو مناسب برای بیماران مبتلا به سلیاک می باشد. بیماری سلیاک ، نوعی بیماری گوارشی است که به پرزهای روده کوچک آسیب می‌رساند و سبب اختلال درجذب مواد مغذی می‌شود. افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند پروتئینی به نام گلوتن را که در گندم ، جو ، چا ودارو احتمالاًجو دوسروجوددارد ، نمی‌توانند تحمل کنند. زمانی که بیماران مبتلا به سلیاک ، غذاهای حاوی گلوتن مصرف می‌کنند ، سیستم ایمنی بدن آن‌ها پاسخی را به صورت تخریب روده کوچک صادر می‌کند. این تخریب به خصوص در پرزهای انگشتانه‌ای روده که موادمغذی داخل آنها جذب می‌شوند ، ایجادمی‌شود. به دنبال آسیب پرزهای روده ‌ای فرد بدون توجه به مقدار غذایی که می‌خورد ، مبتلا به سوءتغذیه می‌شود. به دلیل اینکه سیستم ایمنی خود فرد سبب تخریب و آسیب پرزهای روده کوچک می‌شود ، این بیماری ،بهعنوان یک بیماری خود ایمنی نامیده می‌شود و از طرف دیگر به علت اینکه مواد مغذی جذب نمی‌شوند ، می‌تواند به عنوان یک بیماری سوءجذبی مورد نظر قرار گیرد.
کدامیک ازمحصولات شما برای افراد گیاهخوار مناسب است؟
از آنجائیکه وجود ژلاتین در فرآورده های ژله ای منشاء حیوانی دارد لذا در حال حاضر تنها فرآورده ای که مناسب برای این عزیزان می باشد ژله قنادی آماده مصرف می باشد، که بجای ژلاتین از استابیلایزری بر پایه پکتین استفاده شده است.
آیا محصولات شما دارای تائیدیه حلال می باشند؟
بله، حلال به عنوان یک استاندارد جهانی ، معیاری از کیفیت غذای سالم وبهداشتی در جهان جهت توسعه مبادلات محصولات غذایی در بین کشورهای اسلامی و غیر اسلامی است. رعایت استانداردهای حلال به ویژه برای واردات محصولات به کشورهای اسلامی و مصرف جوامع مسلمان در کشورهای غیر اسلامی ضروری است ، لذا در این راه این شرکت با دریافت گواهینامه حلال در سالهای متمادی بر این امر صحه گذاری کرده است.

هنوز هم سوالی دارید ؟ خوشحال می شویم آن را پاسخ دهیم